nowa fontanna w Krakowie Kilka dni temu odbyło się uroczyste odsłonięcie nowej fontanny na skwerze przy ulicy Franciszkańskiej, naprzeciwko Filharmonii Krakowskiej. Autorem projektu jest Maria Jarema, krakowska rzeźbiarka i malarka, która była związana z Teatrem Cricot 2.

Inne polskie miasta fundują sobie piękne, estetyczne, przyjemne dla oka fontanny. Wystarczy przytoczyć choćby przykład Gdańska czy prowincjonalnego Kalisza. Niestety krakowscy urzędnicy straszą mieszkańców i turystów swoimi często pozbawionymi gustu groteskowymi pomysłami. Wystarczy przypomnieć mini-fontannę z placu św. Marii Magdaleny, która już od dawna nazywana jest pieszczotliwie „fallusikiem”. Nowa fontanna wzbudza zachwyty, ale pojawiają sie też głosy krytyczne. krakoff.info uważa, iż każdy z mieszkańców Krakowa sam powinien ocenić, czy miasto słusznie wydało na ten projekt aż milion złotych.

Fontanna stojąca w takim miejscu z pewnością będzie powodem do niejednej dyskusji. Ważniejsze naszym zdaniem jest jednak to, by rozmawiać o roli rzeźb w miejskim krajobrazie i o tym, na ile współczesna sztuka jest zrozumiała dla ludzi. Warto się także zastanowić, czy budowa fontanny, w czasach kiedy jedna trzecia ludzkości cierpi na niedobór wody, to dobry pomysł.