krakow mural las rzeczy powstancow slaskich

Na około 100 metrach przy al. Powstańców Śląskich powstaje „Silva Rerum”- malowidło, na którym można będzie obejrzeć historię Krakowa. Graffiti powstaje już od początku maja, natomiast uroczyste otwarcie odbyć się ma 8 czerwca w ramach obchodów jubileuszu 750-lecia Lokacji Miasta na Kopcu Krakusa, który ma być najlepszym miejscem do oglądania graffiti.

Pomysł zgłoszony został w konkursie na imprezy jubileuszowe przez agencję Zooteka. Projekt graficzny muralu, opracowany przez Jerzego Rojkowskiego (artystę – studenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie) z udziałem Artura Zakrzewskiego i Tomasza Kubika (Zooteka) oraz historyków krakowskich, został zatwierdzony przez Radę Programową Obchodów Jubileuszu 750-lecia Lokacji Krakowa oraz zaopiniowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Nazwa „Silva Rerum” (las rzeczy) odwołuje się do starej tradycji przekazywania wiedzy. Kiedyś w polskich domach gromadzono w skrzyniach dokumenty i zapiski, stanowiące cenne źródło informacji. Skrzynie takie nazywano „silva rerum”. Historia, jaką twórcy starają się przedstawić za pomocą graffiti, ma być w zamierzeniu taką właśnie skrzynią, w której udało się zawrzeć ponad 1000 lat dziejów Krakowa.

W ramach promocji przedsięwzięcia ma zostać wydany specjalny kalendarz ścienny z dokładnymi opisami wydarzeń oraz postaci ukazanych na murach.

Reklamę muralu, obchodów jubileuszowych oraz Krakowa ma również wspierać specjalny wideoklip, który będzie jednocześnie oficjalnym utworem reklamującym Finał Mistrzostw Świata Dj’ów IDA 2007 – najważniejszego turnieju dj’skiego na świecie, po raz pierwszy organizowanego w naszym kraju, który odbędzie się 8 grudnia w hali Wisły.

źródło: krakownews.pl za krakow.pl