guggenheim wilno wizualizacja zaha hadid

Pomysł zainteresowania Fundacji Guggenheima ulokowaniem w Krakowie filii słynnego i bardzo prestiżowego muzeum, zyskał aprobatę prezydenta Majchrowskiego wiosną 2007. Wtedy też miasto postanowiło oficjalnie skontaktować się z Fundacją. W grudniu ubiegłego roku wyszła jednak na jaw urzędnicza niekompetencja. List intencyjny napisany przez ówczesnego prezydenckiego pełnomocnika ds. kultury Janusza Sepioła, został wysłany do niewłaściwej fundacji Guggenheima.

Dziś jest już pewne, że Muzeum Guggenheima w Krakowie raczej nie powstanie. Fundacja bowiem wspólnie z Muzeum Ermitażu w Petersburgu zbuduje muzeum i centrum kulturalne w Wilnie. W ubiegłym tygodniu konkurs na projekt obiektu wygrała jedyna kobieta wśród laureatów architektonicznego Nobla – Nagrody Pritzkera – Zaha Hadid.

I tak oto w o połowę mniejszym od Krakowa Wilnie Fundacja Salomona R. Guggenheima będzie zapewne z powodzeniem wypełniała swoją misję propagowania rozumienia i uznania dla sztuki, architektury i innych manifestów kultury wizualnej, począwszy od okresu nowoczesnego. A na naszym podwórku nadal realizowana będzie inna misja – zrozumienia historii, w takich obiektach jak muzeum PRL w Światowidzie, czy nowe Muzeum AK.