krakow kawa muzum inzynierii miejskiej kawa przed i po paleniu

Produkt, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie życia – kawa. Jedni podchodzą do niej pragmatycznie – kawa musi ich pobudzić. Drudzy są smakoszami – kawa musi być aromatyczna i dobrze podana. Wszyscy jednak powinni zwracać uwagę, czy rolnicy dzięki którym delektujemy się kawą, otrzymali za swą ciężką pracę sprawiedliwą zapłatę.

Ale to nie aspekt etyczny kawy jest przedmiotem wystawy czasowej w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Tamtejszy Świat kawy skupia uwagę na technologii urządzeń do przechowywania, mielenia i zaparzania kawy, która dopiero w drugiej połowie XVII wieku zaczęła się rozpowszechniać w Europie. Niemały w tym udział miał kupiec, dyplomata i żołnierz Jerzy Franciszek Kulczycki.

Podczas prawdziwej, a nie udawanej Odsieczy Wiedeńskiej, ryzykując życie przedarł się przez linię wroga, a następnie powrócił do Wiednia z informacją o nadchodzącej odsieczy wojsk Jana III Sobieskiego. Po zwycięstwie, uznany został za bohatera, wynagrodzony znaczną sumą pieniędzy, a także specjalną nagrodą – dowolną rzeczą z obozu pokonanego nieprzyjaciela.

Zadziwiając wszystkich Kulczycki wybrał 300 worków z dziwnym ziarnem, które zwycięzcy chcieli wyrzucić biorąc za karmę dla wielbłądów, a które okazały się zapasem kawy.[…] Powszechnie przypisuje mu się otwarcie pierwszej w Wiedniu – i jednej z pierwszych w Europie – kawiarni znanej jako „Dom Pod Błękitną Butelką”

informuje Wikipedia, a potwierdza Muzeum, które zaprasza na wystawę Świat kawy do 12 grudnia.

foto:by nc sa akatayama