krakow wizualizacja mediateka malopolski ogrod sztuki rajska

Mediateka, sklepy muzyczne, kawiarenki, multimedialne audytorium na ok. 230 miejsc i całe mnóstwo pomysłów na koncerty, wystwawy, seanse filmowe, sympozja, konferencje, aukcje sztuki, pokazy mody i kto wie, co więcej. Tak zapowiada się długo oczekiwana inwestycja, która dyskretnie wciśnie się w gęstą tkankę starego Krakowa.

Małopolski Ogród Sztuki przez cztery lata od rozstrzygnięcia konkursu architektonicznego borykał się z problemem własności działek, na których ma zostać wybudowany.

Uregulowano w końcu kwestie związane z prawem własności terenu, uzyskano potrzebne zezwolenia

informuje Gazeta Wyborcza.

W maju ma zostać wbita pierwsza łopata, a przecięcie wstęgi do budynku zaprojektowanego przez biuro Ingarden & Ewy, zapowiadane jest na rok 2011. Małopolski Ogród Sztuki pielęgnować będą dwie instytucje: Teatr im. J. Słowackiego i Wojewódzka Biblioteka Publiczna, która odpowiadać będzie za powstanie nowoczesnej mediateki, czyli multimedialnych zasobów książek i muzyki.

Nazwa Ogród Sztuki jest swego rodzaju metaforą, mówiącą o mnogości funkcji, jakie będzie pełnił obiekt. Dodatkowo niejako przed budynkiem, a częściowo już w nim przewidziano powstanie zadaszonej lecz otwartej przestrzeni, która ma być miejscem wystaw, happeningów, a także projekcji multimedialnych.

Administracyjnie „ogrodnikiem” MOS’u będzie Teatr, ale nowa jednostka ma cieszyć się autonomią artystyczną i samodzielnością kierownictwa. Mam nadzieję , że z Ogrodem Sztuki nie powtórzy się historia jak z Ogrodem Doświadczeń, który właśnie walczy o niezależność. Liczę również, że kolejny Ogród, tym razem np. miejski, albo miasto-ogród, wyrośnie gdzieś w Krakowie, ku zaskoczeniu i radości krakowian.