krakow teatr slowackiego dzien teatru smif

Dobry teatralny budzik Hub nie pozwolił mi przespać obchodzonego dziś Międzynarodowego Dnia Teatru. Święto zostało ustanowione w 1961 roku, by upamiętnić otwarcie pierwszego sezonu Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku, na którym spotkały się zespoły z obu stron nie teatralnej, choć tragicznej żelaznej kurtyny.

Jedni święto obchodzą uroczyście: na PWST o g. 16 ze sceny orędzie wygłosi Ludwik Flaszen – współtwórca Teatru Laboratorium, współpracownik Jerzego Grotowskiego.

Drudzy do teatru wprowadzają telefony komórkowe, ale nie po to by przeszkadzały aktorom podczas spektaklu. Przeciwnie, by zapełniały widownię. Teatr im. Słowackiego dziś startuje z opcją płacenia za bilety przez telefon komórkowy.

Inni świętują całkowicie na luzie ogłaszając dzień kołtuna. Ten co prawda Teatr Łaźnia Nowa obchodzi dopiero jutro (28 marca), ale i tak warto na tę propozycję zwrócić uwagę. O g. 19 rozpocznie się czytanie sztuki Kawiarnia Mahatma czyli Sarmatrix kontratakuje – spektaklu o tajemniczym sarmacie z internetu zmagającym się z nieuchronną telenowelizacją życia codziennego.

A Ty jaką dziś odgrywasz rolę?

foto:by nc nd smif