W sobotę, 30 czerwca w godzinach 12-17 w MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie na ul. Lipowa 4 odbyła się akcja społeczno-artystyczna reCYCLING, podczas której mieszkańcy Krakowa wspólnie przemalowali swoje rowery.

foto: MOCAK
Każdy malował jak chciał, jedni malowali w jednolitych kolorach, inni stawiali na „ciapki”, malowano nie tylko ramy, ale też szprychy, rawki, koszyki, czy nawet opony. Do wyboru była cała paleta kolorów spreyów. Dostępny był zestaw specjalnie przygotowanych szablonów, które można było odwzorować na swoim rowerze, a jeśli to za mało, to każdy mógł stworzyć też własny szablon. Wszystko przy dźwiękach fajnej muzyki. Co pewnie nie dziwi, ale najczęściej swoje rowery przemalowywały dziewczyny.

foto: Wolny Rower

MOCAK:

Zainicjowane przez MOCAK wydarzenie ma charakter interdyscyplinarny. Jego celem jest uwrażliwienie mieszkańców Krakowa na związek pomiędzy sztuką wizualną a estetyką miasta. Projekt dotyczy także takich kwestii jak ekologia, kultura fizyczna, czy status ekonomiczny. Akcja reCYCLING zrodziła się z zaangażowania Muzeum w sprawy wspólnoty lokalnej Krakowa, m.in. w jakość życia jego mieszkańców.

Chcemy, aby poprzez te warsztaty pojazdy osób, którym bliska jest kultura wizualna, a więc także one same, stały się bardziej zauważalne w tkance miasta. Rower jest jednym z najtańszych środków komunikacji. To jeden z powodów, dla którego studenci, artyści i osoby zaangażowane w tworzenie kultury, tak często z niego korzystają. Stary, pomalowany kolorowo rower, jest symbolem kreatywnego życia.

Jednym z programów realizowanych przez MOCAK jest projekt „Po co jest sztuka?” Zachęcamy różne grupy społeczne do refleksji nad sensem sztuki. Akcja reCYCLING stawia pytanie, co mogą wnieść do naszego codziennego życia artyści i instytucje takie jak MOCAK?

Dla mnie ta akcja to był strzał w dziesiątkę! Perła, prawdziwy hit! Masa wyzwolonej ludzkiej energii i szał twórczy który i mi się udzielił! Mam nadzieję że MOCAK powtórzy tą akcję np. w ramach Święta Cyklicznego 2013.

foto: Wolny Rower
Poniżej kilka fotogalerii:
kajman
Stay Fly [fb]
lovekraków
MOCAK [fb]
wolny rower
Zdjęcia, mimo że świetne, nie oddają fantastycznej, twórczej atmosfery tej akcji. Tam po prostu trzeba było być! Chyba można mówić o modzie na indywidualne kolorowanie rowerów, a MOCAK idealnie wczuł się w ten trend.

PS. Skoro już jesteśmy przy MOCAK, to opiszę także inną prowadzoną przez nich rowerową akcję: „Cycling art”

Rowery pomagają nam w swobodnym przemieszczaniu się, znacznie dłużej niż samochody. Przeważnie darzymy je sympatią, niezależnie od tego czy z nich korzystamy. Rowery stanowią duże wsparcie dla artystów, studentów, czy osób zaangażowanych w tworzenie kultury. Niejedna wystawa mogła się dzięki nim odbyć.

Cycling Art to projekt, który odbywa się w przestrzeni wirtualnej.
Zapraszamy artystki i artystów do wysyłania nam swoich zdjęć na rowerze. Ten prosty pomysł ma na celu odmitologizowanie wizerunku artystów. Chcemy zwrócić uwagę nie tylko na to co tworzą, lecz także jak żyją.

Koncepcja: Elżbieta Sala
Koordynacja: Ewelina Czechowicz, Maria Hawranek, Kasia Pielacha, Maria Wegenke

Akcja jest częścią projektu ReCykling. Artystów zainteresowanych udziałem w akcji prosimy o wysyłanie zdjęć na adres: sala@mocak.pl . Zdjęcia powinny być opisane według szablonu:
1) Imię i nazwisko artysty
2) Jednozdaniowy komentarz (opcjonalnie)
3) Imię i nazwisko autora fotografii

Artysta wysyłający zdjęcie zgadza się na jego publikacje na stronie internetowej MOCAK-u oraz na facebook-u. Zadanie może zostać dowolnie zinterpretowane. O publikacji zdjęcia decyduje zespół pracujący przy projekcie.